Otwarcie nowego lwóweckiego przedszkola

24 stycznia 2018 roku, przy ulicy Jana Pawła II 35, miała miejsce bardzo ważna uroczystość, z udziałem przedstawicieli: Kuratorium Oświaty, władz lokalnych, związków zawodowych, lokalnych placówek edukacyjnych oraz rodziców. W zachodnim, wydzielonym skrzydle Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II we Lwówku Śląskim, oficjalnie uruchomione zostały nowoczesne, przyjazne dzieciom oraz bezpieczne pomieszczenia do prowadzenia zajęć.

Dawniej w tym miejscu, znajdowały się: świetlica, gabinet językowy, mieszkanie socjalne, magazyn oraz nieużytkowana kuchnia szkolna. Po zakończeniu kilkumiesięcznego remontu, Robert Primke – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, postanowił zaprosić szereg osób na oficjalne otwarcie. O godzinie 12.00, na placu przed głównym wejściem do przedszkola, pojawili się między innymi: Pani wizytator – Barbara Parzymies, przedstawiciel Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Delegatura w Jeleniej Górze, Pani Mariola Szczęsna – Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śl., Pani Ewa Róża Płucińska-Dąbrowska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Lwówku Śl.

Po przemówieniu dyrektora placówki – Roberta Primke, głos zabrała burmistrz Mariola Szczęsna. Następnie przedstawiciele kuratorium i władz lokalnych, wspólnie dokonali przecięcia wstęgi. Po wejściu do środka, oczom licznych gości, ukazał się długi korytarz, z dwoma kolorowymi szatniami i czterema toaletami, oddzielnie dla chłopców i dziewczynek; dwie przyporządkowane starszej oraz dwie, młodszej grupie. Idąc dalej, goście udali się do dużych i jasnych sal, pełnych nowych mebli, zabawek, stolików z krzesełkami, kolorowych dywaników i równie barwnych ozdób. Podczas ferii przedszkole jest czynne, jednak korzystają z niego tylko nieliczni rodzice.

Otwarte przedszkole, w którym już dzisiaj funkcjonują dwie, kilkunastoosobowe grupy dzieci, młodszych i starszych (zerówka), na chwilę obecną, jako jedyne w Gminie spełnia najnowsze wymagania bezpieczeństwa! Pozostałe odziały przedszkolne, które nie spełniają nowych standardów, będą miały czas na dostosowanie się do wymagań określonych w rozporządzeniu do dnia 31 sierpnia 2022 r. Zgodnie bowiem z wytycznymi MEN, z jednej strony chodzi o właściwą ochronę przeciwpożarową i sanitarną, z drugiej zaś bezpieczną ewakuację dzieci w przypadku pojawienia się zagrożenia.  Zgodnie z tymi wymogami, z obu sal jest bezpośrednie wyjęcie ewakuacyjne; w sumie z nowego skrzydła jest aż sześć dróg ewakuacji w razie niebezpieczeństwa! Jako, iż dzieci przebywają na parterze, ewakuacja z budynku zajmie im zaledwie kilkanaście sekund!

Dodatkowo w tym samym skrzydle przygotowano gabinet do indywidualnego nauczania oraz do zajęć z logopedą, ponadto pomieszczenie dla psychologa oraz toaletę dla opiekunów dzieci. To nie wszystko, albowiem znalazło się też miejsce na aneks kuchenny, gdzie można podgrzać oraz umyć naczynia po obiedzie dostarczonym dla najmłodszych. Jadalnia jest położona zaledwie kilkanaście metrów od sal przedszkolnych. Wykorzystano w tym celu dawny gabinet nr 6 na parterze szkoły. Na tym samym poziomie obecnie uczą się najmłodsze dzieci w szkole. Dzięki temu przedszkolaki oswajają się z budynkiem szkolnym i bezstresowo mogą rozpocząć naukę za rok, dwa, albo nawet trzy lata. Należy dodać, że zakończony w okresie wakacyjnym pierwszy remont szkoły, poprawił wygląd i stan klas, całkowicie przebudowano sanitariaty z myślą o najmłodszych uczniach. Wielkie i jasne korytarze poprawiają poczucie bezpieczeństwa, a szafki na rzeczy osobiste, wielkie szatnie na odzież, sklepik szkolny i ogromny plac z ławkami i zielenią, czynią te miejsce naprawdę wyjątkowym.

Tekst i zdjęcia: SP nr 1 w Lwówku Śląskim