Wieści ze Szkoły Podstawowej w Płóczkach Górnnych

DZIEŃ BABCI I DZIADKA U PRZEDSZKOLAKÓW

Są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniu 5 lutego 2018 r. odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze i piosenki. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, której celem jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 6 lutego 2018 r. odbyła się w naszej szkole prezentacja multimedialna temat niebezpieczeństw, jakie czyhają na dzieci i młodzież w sieci. Należy uważać na udostępniane dane, zdjęcia i filmiki, które mogą być okazją dla złodziei i hakerów. Przypomniano o tym, aby nie używać swoich danych osobowych w nickach, hasłach i loginach a także o zabezpieczaniu swoich komputerów. Bądźmy ostrożni w sieci i w rzeczywistości!

 

BEZPIECZNY SPACER

Jak bezpiecznie poruszać się po drodze mogły pokazać przedszkolaki podczas spaceru po okolicy. Spacer poprzedziła krótka pogadanka przypominająca o zasadach bezpiecznego poruszania się w grupie. Następnie dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe, para za parą udały się na przechadzkę po okolicy.

 

SMACZNIE, ZDROWO I KOLOROWO

Jemy smacznie, zdrowo i kolorowo – pod takim hasłem uczniowie klasy pierwszej i drugiej utrwalali zasady zdrowego odżywiania. Dnia 12 lutego własnoręcznie przygotowali  kanapki na drugie śniadanie z zachowaniem wszystkich zasad zdrowego żywienia. Wcześniej przypomnieli sobie zasady racjonalnego odżywiania zgodnie z piramidą prawidłowego żywienia. Kanapki były nie tylko zdrowe, ale również bardzo kolorowe i smakowały wyjątkowo!

 

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE

Warsztaty z firmą EDUza to niezapomniane przeżycie dla dzieci. Emocje jakie pojawiły się podczas zajęć, które odbyły się 12 lutego były niezwykle pozytywne. Uczniowie w sposób naturalny przyswoili wiedzę przekazywaną w trakcie zajęć. Podczas warsztatów „Historia kropli wody” poznali rolę i znaczenie wody dla życia ludzi, roślin i zwierząt. Poprzez doświadczenia dowiedzieli się jakie są jej cechy fizyczne i chemiczne.

 

 

KIERMASZ WALENTYNKOWY

SKO – wicze z klasy piątej zorganizowali kiermasz walentynkowy. Były pyszne ciasteczka w kształcie serduszek, własnoręcznie wykonane papierowe serduszka, lizaki oraz walentynkowe wróżby. Wszystko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Zarobione pieniądze przedsiębiorczy piątoklasiści przeznaczą na potrzeby klasy.

 

SUKCES „AGATEK”

16 lutego odbył się VI Festiwal Piosenki Polskiej. Nasze „Agatki” wyśpiewały I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Bardzo cieszymy się z sukcesu. Gratulacje!

 

WYCIECZKA DO KINA

Uczniowie naszej szkoły 19 lutego uczestniczyli w seansie filmowym pt.: „Cudowny chłopak”. Film opowiada historię 10-letniego Auggiego, który w wyniku pewnych zaburzeń genetycznych ma zdeformowaną twarz. Po latach nauki w domu, rodzice decydują się wysłać syna do normalnej szkoły, gdzie będzie mógł przebywać z innymi uczniami. Auggi  ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Ten film to doskonała lekcja tolerancji, poprzedzony prelekcją na temat czym jest dyskryminacja i jak z nią walczyć.

 

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenie uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. W naszej szkole zorganizowano dla uczniów młodszych i starszych potyczki i zabawy związane z niezwykłością języka polskiego. Uczniowie musieli się zmierzyć z pułapkami ortograficznymi, łamańcami językowymi, łańcuchami wyrazowymi. Było dużo radości i śmiechu, szczególnie przy zadaniach „łamiących języki”. Warto pamiętać, że język polski należy pielęgnować nie tylko 21 lutego!