Dobre wyniki lekkoatletów MKS Piast Lwówek Śląski – podsumowanie sezonu letniego 2017 roku

Za nami koniec sezonu lekkoatletycznego dla młodzików (rocznik 2002-2003) i zawodników z młodszych roczników. Juniorzy młodsi (urodzeni w latach 2000-2001) mają przed sobą mistrzostwa Polski, które odbędą się 4-6 sierpnia br. w Warszawie. Podsumowanie startów indywidualnych między kwietniem, a czerwcem 2017 roku wskazują na to, że konkurencje techniczne zdominowały konkurencje biegowe tej wiosny. Kolejny raz reprezentanci naszego klubu MKS Piast Lwówek Śląski i zarazem uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim potwierdzili, że drużynowo należą do czołówki województwa. Dobrze wypadli również młodsi zawodnicy Piasta – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. 10-tej Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śląskim.
Z początkiem kwietnia br. odbyły się szkolne Mistrzostwa Dolnego Śląska w biegach przełajowych, w Oleśnicy, na których lwóweckie szkoły zgarnęły aż 4 puchary w klasyfikacji drużynowej (3 zwycięstwa i wicemistrzostwo).

Najlepsze wyniki z Finałów Dolnośląskich Drużynowych Biegów Przełajowych Oleśnica 2017:

Gimnazja – bieg dziewcząt:
4 m – Julia Mańkiewicz
5 m – Edyta Königsman
7 m – Dorota Rosochacka
8 m – Daria Mścisz

Złoto w klasyfikacji drużynowej zdobyła drużyna Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim w składzie: Julia Mańkiewicz, Edyta Königsman, Dorota Rosochacka, Daria Mścisz, Emilia Kata, Wiktoria Zabiega.

Gimnazja – bieg chłopców:
7 m – Tymoteusz Kobak

Złoto w klasyfikacji drużynowej zdobyła drużyna Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim w składzie: Tymoteusz Kobak, Wojciech Grasza, Marcel Grześków, Mateusz Zawada, Marceli Kocot, Wiktor Kochlewski.

Szkoła Podstawowa – grupa młodsza dziewcząt:
2 m – Weronika Gogola
7 m – Lena Zimmer

Srebro w klasyfikacji drużynowej zdobyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim w składzie: Weronika Gogola Wiktoria Gogola, Lena Zimmer, Wiktoria Tarko, Nikola Banach, Eliza Kopeć.

Szkoła Podstawowa – grupa młodsza chłopców:
9 m – Dominik Karp

Złoto w klasyfikacji drużynowej zdobyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim w składzie: Dominik Karp, Bartosz Polarczyk, Ignacy Zabłocki, Dominik Suski, Dominik Kufel, Tymoteusz Mazurek.

Szkoła Podstawowa – grupa starsza dziewcząt:
6 m – Paulina Michalska.

Szkoła Podstawowa – grupa starsza chłopców:
5 m – Kacper Gałka
10 m – Igor Kyzioł

V miejsce w klasyfikacji drużynowej uzyskała drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim w składzie: Kacper Gałka, Igor Kyzioł, Marcel Recki, Igor Nestorowicz, Bartosz Czerwień, Marcel Karczmarczyk.

Sukces szczególnie tych mistrzostw pokazuje jak dobrym krokiem było ponowne wznowienie systemu klas sportowych. Zarówno w gimnazjum jak i w szkole podstawowej, w naszym mieście pomysłodawcą był pan Marek Bialic.
Tuż przed inauguracją sezonu trzem zawodniczkom z naszego klubu: Martynie Czepiel, Edycie Königsman i Darii Mścisz przyznano awans do pierwszej edycji Orlen Warsaw Games, poprzedzające popularne wydarzenie sportowe Orlen Warsaw Marathon.
Tradycyjnie, pod koniec kwietnia br. sezon lekkoatletyczny na “otwartym stadionie” rozpoczęły zawody w Zgorzelcu, deszczowa, nieprzyjemna aura towarzyszyła zawodnikom klubu do połowy maja br.

W tym czasie kilkoro naszych juniorów młodszych ustanowiło wyniki, które umożliwiają im pewny awans na mistrzostwa Polski:
Żaneta Kata – rzut oszczepem – 42,31 m
Tomasz Bialic – skok o tyczce – 4,30 m.

Natomiast młodzicy poprzez mistrzostwa powiatu i strefy jeleniogórskiej kwalifikowali się na czerwcowe mistrzostwa Dolnego Śląska gimnazjów.

19 maja br. w Zgorzelcu odbyły się Lekkoatletyczne Igrzyska Dzieci – Mistrzostwa Strefy Jeleniogórskiej, na których rywalizowało kilkoro zawodników z MKS Piast. Sześć pierwszych miejsc zakwalifikowało się na mistrzostwa Dolnego Śląska szkół:
1 m – Paulina Michalska – bieg na 300 m – czas 47.56
1 m – Martyna Czepiel – bieg na 600 m – czas 1:52.05
1 m – sztafeta 4x100m – Oliwia Zabłocka, Paulina Michalska, M. Gołębiowska, P. Wójtowicz
4 m – Klaudia Delinowska – bieg na 600 m – czas 2:01.91
6 m – Natalia Szumska – bieg na 300 m – czas 50.24

27 maja br. siedmioro juniorów młodszych rywalizowało z najlepszymi lekkoatletami w swojej kategorii wiekowej na Mistrzostwach Dolnego Śląska U18, U20 w Jeleniej Górze. Naszym zawodnikom udało się wywalczyć 5 medali:
1 m – Krzysztof Piotrowski – bieg na 200 m – czas 23.21
1 m – Tomasz Bialic – skok o tyczce – wysokość 4,10 m
2 m – Krzysztof Piotrowski – bieg na 400 m – czas 50.98
3 m – Karolina Königsman – bieg na 800 m – czas 2:23.13
3 m – Żaneta Kata – rzut oszczepem 500 – odległość 39,09 m

Pozostali zawodnicy:
IV miejsce – bieg na 800 m – Dorota Rosochacka,
IV miejsce – pchnięcie kulą – Gabriela Chabiniak,
VI miejsce – rzut oszczepem – Kamila Tomaszczyk.
Krzysztof Piotrowski dzięki ustanowieniu bardzo dobrego rekordu życiowego w biegu na 400 m, podczas tych zawodów, zapewnił sobie pewną kwalifikację na mistrzostwa Polski.

W Dzień Dziecka najbardziej wszechstronni lekkoatleci ze szkół gimnazjalnych rywalizowali w Finałach Dolnośląskich o Puchar Jean Humberta w Zgorzelcu, w którym każdy z zawodników w reprezentacji musiał wystąpić w dwóch konkurencjach. Tych zawodów nie zaliczymy do najbardziej udanych, znając możliwości startujących…
Dziewczęta w składzie:

  • Julia Wołoszyn – bieg na 100 m ppł, skok wzwyż,
  • Edyta Königsman – bieg na 800 m, skok wzwyż, sztafeta szwedzka,
  • Emilia Kata – bieg na 100m, skok w dal, sztafeta szwedzka,
  • Gabriela Chabiniak – bieg na 100m, pchnięcie kulą,
  • Daria Mścisz – bieg na 200m, skok w dal, sztafeta szwedzka,
  • Kamila Tomaszczyk – rzut oszczepem, skok w dal, sztafeta szwedzka,

stanęły na trzecim stopniu podium, o które rywalizowało 12 gimnazjów.

Chłopcom niestety nie udało się powtórzyć sukcesu dziewcząt i wśród 13 szkół zajęli VII miejsce, startując w składzie Mieszko Rybicki, Grzegorz Czepiel, Mateusz Wiszniowski, Wojciech Grasza, Piotr Krupka, Tymoteusz Kobak, Grzegorz Grabowicz (PK).
Opiekunami zespołów byli państwo: Katarzyna i Marek Bialic.

6 czerwca br. rozegrano Finał Dolnośląskich Indywidualnych Mistrzostw Uczniów Gimnazjów na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Po wytrwałej walce do ostatnich metrów, rzutów i skoków naszym zawodniczkom znów udało się wywalczyć kolejne medale! W klasyfikacji drużynowej dziewczęta z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim zdobyły wicemistrzostwo województwa, tym razem spośród aż 63 szkół!
Lokaty indywidualne reprezentacji dziewcząt:
1 m – Edyta Königsman – bieg na 600 m,
2 m – Julia Wołoszyn – bieg na 80 m ppł,
3m – Gabriela Chabiniak – pchnięcie kulą,
4 m – Emilia Kata – bieg na 80 m ppł, sztafeta szwedzka,
5 m – Daria Mścisz – bieg na 600 m,
7 m – Dorota Rosochacka – bieg na 1000 m,
9 m – Kamila Tomaszczyk – rzut oszczepem, sztafeta szwedzka,
16 m – Martyna Miter – bieg na 100 m, sztafeta szwedzka,
Wiktoria Zabiega – sztafeta szwedzka.

Chłopcom również wypadło lepiej niż na poprzednich zawodach, tym razem reprezentacja Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim zajęła 5. lokatę również na 63 gimnazja!
Reprezentacja chłopców:
3 m – Tymoteusz Kobak – bieg na 1000 m,
3 m – Grzegorz Czepiel – rzut dyskiem,
5 m – Mateusz Wiszniowski – bieg na 300 m,
7m – Grzegorz Grabowicz – rzut dyskiem,
13 m – Piotr Krupka – bieg na 200 m ppł,
13 m – Marcel Grześków – rzut dyskiem,
15 m – Mateusz Zawada – bieg na 2000 m,
18 m – Mieszko Rybicki – bieg na 100 m,
21 m – Wiktor Kochlewski – bieg na 1000 m,
23 m – Marceli Kocot – bieg na 300 m,
31 m – Michał Nakielski – bieg na 100 m.
Opiekunami były panie: Katarzyna Bialic i Elżbieta Syska

Ostatnim najważniejszym akcentem w czerwcu były Mistrzostwa Dolnego Śląska Młodzików, rywalizacja przebiegała na stadionie w Oleśnicy – triumfatorem był Mateusz Wiszniowski. Lekkoatleta po wspaniałej walce został mistrzem Dolnego Śląska w biegu na 100 m z czasem 12.02, po czym do złota dorzucił jeszcze srebrny krążek wywalczony na dystansie 300 m z czasem 38.14.
Piotr Krupka również okazał się najlepszym zawodnikiem na Dolnym Śląsku, w swojej konkurencji, wysokością 3,40 m w skoku o tyczce poprawił rekord życiowy.
Po odważnym biegu na 600 m Edyta Königsman przekroczyła linię mety jako druga i ustanowiła najlepszy czas w życiu na tym dystansie z czasem 1:41.60.
Martyna Pawłowicz jako jedyna z młodszego rocznika w kategorii młodzika (roczniki 2003 i 2002) zdobyła medal, w skoku o tyczce, z wynikiem 2,0 m została mistrzynią województwa.
Opiekunami byli: Samanta Paraniak, Katarzyna Bialic i Marek Bialic.

O kwalifikację na 23. Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży walczą jeszcze: Karolina Königsman w bieg na 800m i Gabriela Chabiniak w pchnięciu kulą. Zawodniczki mają czas do końca czerwca br. na ustanowienie wyniku, który pozwoli awansować do grona 24 osób z najlepszymi rezultatami w kraju w tym roku.

Patrząc na powyższe sukcesy mogłoby się wydawać, że sezon był udany. Oczywiście wszystkim, którzy pracowali na te osiągnięcia należą się gratulacje. Zastanawiające są jednak najbliższe losy klubu, zawodników i uczniów. System klas sportowych, wprowadzony dla rocznika 2000 i wyżej zapoczątkował pewne schematy, był czymś fundamentalnym dla następców. Osoby rozpoczynające naukę w szkole miały okazję zdobywać medale mistrzostw województwa, dzięki wspólnym, zintegrowanym siłom (rzadko udaje się to w klasyfikacji indywidualnej osobom rozpoczynającym przygodę ze sportem). Był to pewien rodzaj motywacji, czerpania wzorców od starszych i bardziej doświadczonych zawodników. W chwili obecnej jest mnie przykro, jako byłej zawodniczce, absolwentce Gimnazjum im. Jana Pawła II i osobie w kilku aspektach i od wielu lat związanej ze sportem.
Od początku edukacji w tej szkole byłam zachęcana do uprawiania lekkoatletyki, nigdy wcześniej nikt mnie do tego nie namawiał. Byłam sceptycznie nastawiona na LA, bo nie byłam przyzwyczajona do tego sportu i nie przypuszczałam, że to może być przyjemne, a tym bardziej, że mogę odnieść sukcesy. Początki mojego trenowania rozpoczęły się pod koniec I klasy gimnazjum, prawdopodobnie gdybym nie trafiła tam na ludzi związanych z klubem MKS Piast nigdy nie zdobyłabym trzech medali mistrzostw Polski, o których uprawiając zabawową piłkę siatkową nawet nie śniłam. Trenowanie sportu to nie są tylko sukcesy, to są chwile i wybory, które sprawdzają i rzeźbią nasz charakter. Niestety w czasach obecnych zaciera się definicja trenowania z uprawianiem rekreacji. Rekreacja w pewnych aspektach może być nawet przyjemniejsza, ale nigdy nie da tylu wrażeń i przeżyć o takiej sile co sport, dla którego trzeba chwilami poświęcić inne rzeczy, sport, w którym decydują ułamki sekund – o tym czy będziemy płakać z radości czy ze smutku, jest to przede wszystkim wspaniała lekcja pokory. Rekreacja jest dla osób, które nie mają możliwości zaistnienia w elitarnym świetle sportu, dla tych, którzy wysiłek traktują czysto zdrowotnie, dla starszych lub osób mających obowiązki uniemożliwiające im treningi i starty na wysokim poziomie.

Jest mi przykro, że odbiera się szansę, młodym ludziom, którzy jeszcze nie są w pełni świadomi swoich wyborów…szansę, która może się NIGDY nie powtórzyć. Trudno mi w to uwierzyć jak bardzo boleśnie przychodzi innym dostrzeżenie ogromu i wkładu pracy ludzi, których powinno się wspierać, jak bardzo cieszą upadki i detronizacja sukcesu, w którym uczestniczą przede wszystkim dzieci i młodzież (!),a później rodzice i trenerzy, jak niszczy się elitarny w naszym mieście sport kosztem ludzkiej zawiści, zazdrości i wyrachowania…

Jeszcze raz gratuluję wszystkim zawodnikom i życzę kolejnych sukcesów.

Samanta Paraniak