Trzy pytania do … grupy tanecznej „ARABESKA”

1. Co Panie motywuje do robienia tego, co Panie robicie?

Naszą motywacją jest satysfakcja i zamiłowanie do tańca. Tajniki tańca orientalnego nazywanego popularnie „belly dance” lub taniec brzucha zaszczepiła w nas nasza instruktorka Alicja Kowal, która utworzyła 9 lat temu grupę tańca „ARABESKA”. Zdobyte doświadczenie w tym kierunku możemy prezentować na różnych imprezach kulturalnych między innymi: Festiwal Tańca „Od Hiszpanii po Orient” w Bolesławcu, Święto Ceramiki również w Bolesławcu, Lwóweckie Lato Agatowe, pokaz tańca towarzyskiego organizowany przez LOK w Lwówku Śl., Bal Charytatywny w Pałacu Brunów. Jesteśmy także zapraszane na występy kameralne. Pozytywny odbiór publiczności dodaje nam pewności do kontynuowania tego rodzaju tańca, który to, jest jednym z najstarszych tańców świata. To nie jest jeden gatunek tańca, ale całe bogactwo tańców Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. „Belly dance” jest sztuką, która nieustannie ewoluuje, stając się połączeniem różnych stylów, dodatkowo wzbogaconą o figury zapożyczone z tańca klasycznego, flamenco, czy tańców hinduskich. My również w swoich choreografiach prezentujemy elementy tańca hinduskiego, perskiego oraz ostatnio debiutujemy z tańcem cygańskim. Atrybutem tańca jest strój tancerek, bogato zdobiony cekinami i haftami oraz kolorowe wachlarze, skrzydła, woal, sagaty itp. Nasze spotkania taneczne wprowadzają nas w egzotyczny świat orientu, doskonale wpływają na nastrój i samopoczucie, uczą gracji, kształtują sylwetkę. Taniec ten nie wymaga wysokiej sprawności fizycznej, przez to jest idealną formą aktywności dla kobiet w każdym wieku.

2. Jakie są Pań plany na przyszłość?

Nadal chcemy tańczyć zarówno taniec orientalny, jak i inne tańce, takie jak cygański, perski pod okiem instruktorki Elwiry Janitzki. Wyszłyśmy z propozycją utworzenia grupy dla dziewczynek w wieku 11-16 lat. Od września w LOK w nowych, wyremontowanych salach grupa początkująca będzie mogła rozpocząć naukę tańca orientalnego, cygańskiego.

3. Gdyby złowiły Panie złotą rybkę, o co by Panie ją poprosiły?

Jeżeli złota rybka ma taką moc w sobie, to utworzyłaby we Lwówku Festiwal Tańca, który gościłby dzieci, młodzież i dorosłych, których łączy zamiłowanie do tańca.

Na pytania odpowiedziały Arabeski z Lwówka Śląskiego, zdjęcia: infolwowek24.pl