Otwarcie wystawy i spotkanie muzyczne w Galerii Klatka LOK w Lwówku Śląskim

W Galerii Klatka Lwóweckiego Ośrodek Kultury 25 lutego br. o godz. 18:00 otwarto wystawę rysunku Zbigniewa Halikowskiego „IMGINARIUM”. Tradycyjne Tadeusz Dzieżyc, dyrektor LOK w Lwówku Śląskim i Zbigniew Gałczyński, kurator wystawy obdarowali podarunkami artystę prezentującego na wystawie swoje prace.

Wystawę rysunku Zbigniewa Halikowskiego „IMGINARIUM” będzie można oglądać do 27 marca br. w Galerii Klatka w Lwóweckim Ośrodku Kultury, przy ul. Przyjaciół Żołnierza 5.

Zbigniew Halikowski urodził w 1958 r w Chojnowie. Ukończył Technikum Budowlane w Legnicy. W latach 1978-1980 pracował jako plastyk w Dolnośląskich Zakładach Wyrobów Papierniczych „Dolpakart” w Chojnowie. Od roku 1980 prowadzi własny zakład wyrobu szyldów i reklam. Po ukończeniu szkoły średniej zastanawiał się nad podjęciem studiów w PWSSP we Wrocławiu. Zaczynał od malarstwa sztalugowego, którym zainteresował się bardzo wcześnie. Na początku malował martwe natury, rzadziej pejzaże. Po dłuższej przerwie zainteresował się rysunkiem, który odkrył jako znakomity środek wyrazu dla swoich artystycznych koncepcji. Ten ważny moment w jego artystycznej karierze zdarzył się w 2001 r. i był dziełem przypadku. Córka dała mu do ręki kartkę papieru oraz ołówek 2B i poprosiła o rysunek, który miał być prezentem dla koleżanki. To było to, czego poszukiwał. Rysunek stał się odtąd jego jedyną pasją, jedynym medium, które służy mu do wyrażenia swojej osobowości, ekspresji twórczej i opisywania otaczającej go rzeczywistości.

W krótkim czasie osiągnął w dziedzinie rysunku rzadko spotykaną biegłość, opanowując technikę i wyrabiając bardzo indywidualny styl rysowania.  Charakteryzuje go  niezwykła precyzja, dokładność, skrupulatność w odtworzeniu najmniejszego szczegółu, co pozwala mu osiągnąć  naturalistyczne efekty.  Daje upust swojej nieokiełznanej  fantazji twórczej rysując charakterystyczne, skomplikowane kompozycje będące pozornie martwymi naturami,  zawierające ogrom spostrzeżeń, postaci, wydarzeń i przemyśleń. Mają one liczne podteksty. Są w nich zawoalowane aluzje do aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. Można dostrzec fascynację zjawiskami przyrody, natury, a wśród tych licznych wątków osobiste i bardzo intymne przeżycia, emocje i doznania. Prace ujmują perfekcyjnie opanowanym warsztatem.

Jego niezwykła i bardzo oryginalna sztuka znalazła uznanie w oczach komisji kwalifikacyjnej, która w 2004 roku przyjęła go do Związku Polskich Artystów Plastyków. Do Związku rekomendowali  go prof. Ludwik Kiczura, prof. Kazimierz Pawlak i artysta plastyk Jerzy Kapłański. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym miejscowego środowiska. Brał udział w przeglądach chojnowskiej plastyki, włączył się w zorganizowanie Stowarzyszenia Miłośników Sztuki w Chojnowie, wysunął pomysł wydania „Almanachu artystyczno kulturalnego Ziemi Chojnowskiej”. W ostatnich latach narysował setki rysunków i zorganizował kilkanaście wystaw indywidualnych, brał udział w wystawach zbiorowych i konkursach. Na szczególną uwagę zasługują wystawy międzynarodowe o bardzo wysokim standardzie. Wystawa w Pilźnie to największy przegląd rysunku artystycznego na świecie, objęta patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Pięknych UNESCO. Prace tej wystawy prezentowane są w największych i najlepszych galeriach Europy. Międzynarodowy Konkurs Rysunku we Wrocławiu to artystyczna uczta organizowana przez Akademie Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zbigniew Halikowski brał w niej udział trzykrotnie – za każdym razem z sukcesem. Jego rysunki znajdują się u osób prywatnych i w zbiorach publicznych.

Swoje prace plastyczne prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w różnych miastach Dolnego Śląska oraz Czechach i Niemczech. Po raz czwarty (2004, 2008, 2013) można obejrzeć prace Zbigniewa Halikowskiego na wystawie w „Klatce” w lwóweckim LOK-u.

Zbigniew Halikowski – Sam o sobie:

„… Najważniejsze dla mnie jest to, aby w rysowaniu pozostać sobą. Rysowanie to moja pasja. Do końca jestem wierny sobie, bo bycie sobą jest w twórczości po prostu najważniejsze. Mam to szczęście, że najbliżsi rozumieją moja potrzebę tworzenia. Czuję ich miłość, aprobatę i jest to dla mnie źródło ogromnej wolności, a wolność twórcza jest bardzo przyjemna i niezmiernie ważna …”

 Zbigniew Halikowski – O rysowaniu:

„Rysując sięgam do swoich przeżyć, emocji, tajemnic. Moje prace to rodzaj dziennika. Gdyby nie były sygnowane datami, mógłbym je z łatwością ułożyć chronologicznie, tworząc z nich pewną historię. Moje obrazy są iluzoryczne, irracjonalne zawierają jednak wątki osobiste tym samym są realistyczne. Jest to zapis-mix chwil, godzin, sekund, emocji, przeżyć, doznań…..  Każdy motyw, obiekt, szczegół jest elementem zdarzeń, przejść. To swoisty pamiętnik, w który łączę i wpisuję fakty i fikcje. Nie jest prosto z tego ogromu wątków złożyć moją historię, ale wnikliwy, wrażliwy odbiorca mający możliwość obserwacji i porównania w czasie może wychwycić pewne etapy mojego życia. Są to intymne opowieści i nie kieruję ich do określonego odbiorcy, chciałbym jednak żeby obserwator mógł w nich odnaleźć ślady własnego życia, własnych przeżyć.”

Gazeta Chojnowska, Konkrety

Po inauguracji wystawy organizatorzy tradycyjnie zaprosili wszystkich zebranych na kameralne spotkanie muzyczne „Muzyczny wieczór w Klatce”. Tym razem dla uczestników otwarcia wystawy zagrali Jazz Riders w składzie: Paweł Krawczonek – saksofon i Katarzyna Karwczonek – śpiew. Artyści zaprezentowali swoje utwory autorskie i standardy jazzowe.

Paweł Krawczonek swoją przygodę z muzyką rozpoczął od urodzenia. Rodzice – tato muzyk, mama choreograf. Od najmłodszych lat uczestniczył w koncertach zespołów prowadzonych przez rodziców.  Debiutował jako 6–ścio latek w programie 1 Polskiego Radia w programie “LATO Z RADIEM”. Jako dziecko miał styczność z profesjonalną sceną, produkcją telewizyjną oraz studiem nagrań. Ognisko muzyczne w klasie fortepianu, szkoła muzyczna – klarnet, natomiast saksofon to już oddzielny rozdział muzyki za który odpowiedzialny jest jego nauczyciel Maciej “Kocin” Kociński.

Twórca i producent muzyczny Kuźni Talentów “New Voice” – kształcącej utalentowane dzieci i młodzież w dziedzinie tańca, śpiewu, gry na instrumentach i aktorstwa. Założyciel zespołu “Fama”. Twórca i producent grupy BeeZee. Gościnnie z zespołem BeeZee uczestniczył w programach telewizji TVN – “Project plaża”, TVP 3 “Hallo weekend”, TVP 1 “Pytanie na śniadanie” Twórca Międzynarodowych TOP ART FESTIWALI: w Rzymie “Le strade della musica”, w Chorwacji “ISLAND OF TALENT, W Paryżu “VIVA LA FRANCE”. Założyciel Fundacji Muzykoludzie. Wspólpracuje z organizacjami kulturalnymi w Rzymie – Instytut Polsko Włoski. Założyciel zespołu FREQ OUT w Rzymie. Organizator i producent masowych koncertów z udziałem gwiazd: Dżem, Andrzej “Piasek” Piaseczny, Patrycja Markowska. Twórca widowisk familijnych z udziałem “gwiazd” i utalentowanych dzieci i młodzieży: “Jazz łączy pokolenia” z zespołem MUTRU, “Blues łączy pokolenia” z zespołem Dżem, “Rock łączy pokolenia” z Eweliną Flintą “Poezja łączy pokolenia” ze Stanisławem SOYKĄ. Wspólne koncerty z zespołem DE MONO, Anią Szarmach, Mateuszem Krautwurstem i Martą Podulką.

JAZZ RIDERS – to autorski projekt skupiający w sobie elementy rocka, bluesa, popu i jazzu. Nowy projekt i nowa płyta już wiosną 2017 roku „HIGHWAY TO POLAND”. Wydana będzie w formie cd i dvd, będzie to podróż po najpiękniejszych miejscach Polski motocyklem – rozmowy z artystami, malarzami, muzykami i zwykłymi ludźmi, przeplatana utworami autorskimi oczywiście w roli głównej SAKSOFON I HARLEY DAVIDSON.

 

Źródło:
Lwówecki Ośrodka Kultury – www.lok.lwowekslaski.pl
Gildia Arystów Chojnowa – www.gildia.chojnow.eu

Foto: Zbigniew Ruta